Дворци

Неизмјерни углед вјековног манастира Светог архангела Михаила на Превлаци, држао је чврсто на окупу православни српски народ Боке и Зете. Слично Пећкој патријаршији, манастир Светог архангела Михаила стицао је својом светињом нове метохије, да би се коначно и његова област назвала Метохија. У непосредном сусједству Манастира, били су груписани дворци српских владара, како свједоче још увијек сачувана предања и старе зидине. У Котору су имали двор краљ Михаило и велики жупан Стефан Немања, манастир Подострог изграђен је у дворцу краља Стефана Дечанског и Црнојевића, господара Црне Горе. Велики конак манастира Подластва био је некада двор цара Душана, а деспот Ђурађ Бранковић имао је двор у садашњем манастиру Стањевићи. Нешто даљи су били дворци у Конавлима и на Ободу, а потом на Цетињу. Овако велико груписање дворова забиљежено је у српским земљама само око Сврчинског језера, на југу Косова поља.

Грб Николе Бућа у Котору, противестијара цара Душана (1323-1353.)

Бунар из доба Црнојевића, Манастир Подострог, Будва